Warning: Division by zero in /home/svfranjo/public_html/wp-content/plugins/nextgen-scrollgallery/nggScrollGallery.php on line 306
  • Velika Gospa
  • Uskrsni ponedjeljak
  • Stjepandan (drugi dan Božića)

a) Tradicionalno se u Trebižatu od davnina (već preko 150 godina) svečano slavi blagdan Velike Gospe (15. 8.). Uz vjerski vid proslave nije zanemariv ni onaj socijalni. Proslava započinje Devetnicom koja obiluje bogatim molitvenim, športskim i kulturnim programom. Gotovo kroz cijeli mjesec kolovoz traje „Trebižatsko kulturno ljeto“ u kojemu svatko nađe nešto lijepo, korisno i zabavno za sebe. Posjećenost svih događaja je na vrlo visokoj razini. Trebižat je u tome pravi primjer svima. Od završetka Domovinskog rata Trebižat se dostojanstveno prisjeća svojih vitezova-hrvatskih branitelja u nedjelju prije Velike Gospe spominje.

b) Na drugi dan Uskrsa u Trebižatu je od starina bio „dernek“. Bio je to dan okupljanja i čestitanja, proslave Blagdana i obnove prijateljstva. Svečanom pučkom sv. Misom u svojoj crkvi, Trebižaćani i njihovi prijatelji slave taj najveći kršćanski blagdan.

c) Drugi dan Božića (Stjepanjdan) rezerviran je za Trebižat. Božićna radost posebno se doživi u crkvi Gospina Uznesenja na Nebo kada gotovo svi Trebižaćani dođu na misno slavlje, a članovi pjevačkih skupina i crkvenog zbora svojom pjesmom navijeste svima radost Isusova rođenja. Pjesma se iz crkve prenese u dvorište gdje se nastavlja pjevanje i čestitanje.

img_0128_resize
img_0126_resize